Spotkanie z przeszłością w „zerówce”

18 listopada 2019 r. uczniów klasy „0” odwiedził Marek Solecki, ceniony kolekcjoner staroci i regionalista. Pan Solecki całym sercem propaguje ideę kolekcjonerstwa i ratowania zabytków techniki przed zniszczeniem. Na co dzień jest nauczycielem, założył unikalną szkolną Izbę Historyczno-Etnograficzną. Organizuje w niej wystawy, które obejrzały już tysiące osób. Swoje wystawy i pokazy staroci prezentuje również w kraśnickich placówkach oświatowych, a także na miejskich, gminnych i powiatowych imprezach w Kraśniku i okolicy, pisze też artykuły do regionalnych pism. Zbiory wypożycza do wielu muzeów. Od 2007 roku jest prezesem Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów. Marek Solecki został wyróżniony: medalem „Za zasługi dla Powiatu Kraśnickiego”, tytułem „Kraśniczanin Roku 2013”, wpisem do Teleexpressowej Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Jest także laureatem plebiscytu "Zakręcony Patriotycznie Lubelszczyzny 2013". Otrzymał wyróżnienie od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w trakcie obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2014.

Zajęcia okazały się dla dzieci niezwykłą lekcją historii. Z zainteresowaniem oglądały przedmioty, które trudno porównać do dzisiejszych odpowiedników. Wielu eksponatów nie udało się rozpoznać ani określić, do czego mogły służyć, ale i tak było ciekawie i wesoło.