Bezpieczne wakacje - pedagog radzi

Bezpieczne wakacje – pedagog radzi

Każdy z nas ma swój plan na wakacje. Jedni wybierają się w góry, inni nad morze a jeszcze inni będą spędzać ten czas na wsi, na łonie przyrody. Będą również tacy, którzy pozostaną w mieście. Ważne jednak jest to, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu ostrożności.

Nad morzem i nad wodą pamiętajmy o następujących zasadach:

1. Kąpiemy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
  2. Nie wolno kąpać się przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
  3. Nigdy nie kąpiemy się w rwących rzekach.
  4. Idąc na plażę, zabieramy krem z filtrem UV oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
  5. Zabieramy ze sobą wodę i lekkostrawny posiłek.
  6. Nie korzystamy z kąpieli w morzu podczas burzy, deszczu lub mgły.
  7. Pływamy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
  8. Korzystając z kajaków, łódek czy rowerów wodnych, zawsze zakładamy kapok. Nie pływamy wieczorem i po zmroku.

W górach pamiętajmy o następujących zasadach:

1. Przed każdą górską wycieczką sprawdzamy pogodę.
  2. Zabieramy ze sobą naładowaną komórkę z numerem GOPR – 601 100 300.
  3. Wyruszamy wczesnym rankiem.
  4. Wybieramy trasę zgodnie z naszymi umiejętnościami i warunkami pogodowymi.
  5. Sprawdzamy czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda.
  6. Zabieramy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, okulary przeciwsłoneczne.
  7. Pamiętamy o prowiancie zabieramy np. czekoladę lub baton energetyczny.
  8. Przed wyjściem w góry informujmy kogoś, gdzie się wybieramy, jakim szlakiem i o jakiej porze planujemy wrócić.
  9. W razie nagłej zmiany pogody, szukamy podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami.

W lesie – zasady:

1. W lesie poruszamy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajmy się do ucieczki.
  2. Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.
  3. Stosujmy preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom.
  4. Nie rozpalajmy ognisk w lesie i jego pobliżu.
  5. Zawsze poruszajmy się w towarzystwie drugiej osoby.

Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu telefonu przed wyjściem lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.

Źródła:

Materiały opracowała pedagog Teresa Zarzeczna