Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10 października 2023 r.

"Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł." - Leonardo da Vinci

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

Zdrowie psychiczne, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na nasze gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Objawy tego typu , które trwają dłuższy czas, mogą prowadzić do rozwinięcia chorób psychicznych.

Osoby pozytywnie nastawione do świata są bardziej szczęśliwe. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Należy zatem próbować w każdej sytuacji znaleźć jakiś pozytywny aspekt.

Odwzajemnianie uśmiechu, bycie miłym dla innych, poprawia samopoczucie i, w jakimś stopniu, oddala od nas choroby psychiczne. Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces powrotu do zdrowia, relaksuje.

Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu, spacer, bieganie albo jazda na rowerze mają ogromny wpływ na samopoczucie.

Kontakt z drugim człowiekiem ma uzdrawiającą moc. O relacje, z drugim człowiekiem, trzeba dbać. Spotkania ze znajomymi sprawiają, że czujemy się lepiej, jesteśmy bardziej zrelaksowani. Należy pamiętać o urodzinach i ważnych, dla Twoich przyjaciół, datach.

Dbanie o siebie, to jeden z najważniejszych obowiązków każdego człowieka.

                                                                                                                                                                       Opracowała pedagog Teresa Zarzeczna