"Zdrowa" Rodzina - "Zdrowe" Dziecko

„Zdrowa” Rodzina = „Zdrowe” Dziecko

„Kochajcie dzieci swoje - wy jesteście im ostoją   Kochajcie dzieci swoje - niech się was nie boją    Kochajcie dzieci swoje - bo nad nimi macie władzę   Kochajcie dzieci swoje - ja z sympatii radzę  Kochajcie dzieci swoje - jesteście dla nich wzorem…”      Kazik Staszewski

Rodzina jest pierwszym naturalnym środowiskiem wychowawczym dziecka, w którym uczy się ono życia. Na początku rodzice wpływają na niemowlę poprzez ciągle przebywanie z nim, przytulanie. Później wpływ ten ubogacają rozmowy i np. czytanie bajek. Nasza postawa, sposób patrzenia na świat, opinie o innych ludziach kształtują w dziecku poszanowanie dla samego siebie, otaczającej rzeczywistości i innych ludzi. Częste rozmowy chronią dziecko przed niekorzystnym wpływem otoczenia.

Akceptacja rodziców jest konieczna do prawidłowego rozwoju dziecka i chroni je przed uzależnieniami, niekorzystnym wpływem środowiska oraz wszelkiego rodzaju zaburzeniami.

Artykuł przygotowała pedagog Teresa Zarzeczna