Lekcja w archiwum

We wtorek 5 marca, uczniowie klas IV-VII udali się do Archiwum Państwowego Oddział w Kraśniku na lekcję archiwalną 70. Rocznica powstania Kraśnika Fabrycznego, zorganizowaną w ramach innowacji Piątka dla miasta. Archiwistka Danuta Wasilewska, w bardzo ciekawy sposób przedstawiła historię utworzenia dzielnicy fabrycznej, wzorując się na mapach, starych fotografiach, dokumentach. Uczniowie mieli możliwość rozpoznawania budynków na zdjęciach archiwalnych. Burzliwą dyskusję wywołało zdjęcie transportu wielkiego kamienia, głazu narzutowego - pomnika, który obecnie znajduje się w parku.  Zastanawiano się czy był przewieziony czołgiem, czy samochodem technicznym. Okazało się, że uczniowie posiadają olbrzymią wiedzę na temat wozów bojowych. Korzystając z gościnności uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca archiwisty i gdzie składowane są archiwalne dokumenty. Chętnie obejrzeli wypełnione dokumentami magazyny. Ciekawi byli, w jaki sposób zdobywano archiwalne dokumenty, ile lat funkcjonuje archiwum, ile dokumentów znajduje się w magazynach, czy praca archiwisty jest ciężka, czy miła i spokojna?

Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja, która wniosła wiele cennych informacji. Serdeczne podziękowania należą się kierowniczce Anecie Kowalczyk za współpracę i udostępnienie uczniom magazynów archiwum.

Organizatorzy: Dorota Anders-Duda i Elżbieta Rudzińska.