Poloniada, czyli oko w oko z językiem polskim

W tym roku po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.W dniach 19-23 lutego odbyło się szereg działań i konkursów mających na celu wzbudzenie zainteresowania uczniów poprawną polszczyzną oraz rozwijanie ich kreatywności i postaw twórczych. 9 marca nastąpiło podsumowanie konkursów i wręczenie nagród.

Chętni uczniowie mogli wziąć udział w plebiscycie na najtrudniejsze pod względem ortografii słowo. Wygrała oczywiście gżegżółka. Mogliśmy też obejrzeć wystawę prac uczniów pt. „Słowo w obrazie”, którą przygotowała nauczycielka plastyki M. Fendrykowska.

Klasy czwarte uczestniczyły w konkursie na najpiękniej prowadzony zeszyt. Najwyższe miejsca zajęli:

Alan Posyniak z kl. 4 b - I msc.

Martyna Kwiecień z kl. 4 b - II msc.

Lena Misiurek z kl.4 b oraz Bartosz Sosnówka z kl. 4 d - III msc.

W konkursie pięknego czytania "Fascynująca literatura polska", przeznaczonym dla uczniów klas piątych, jury przyznało nagrody następującym uczniom:

I msc. - Natalia Stęgierska kl. V b

II msc. - Kornelia Zalewska kl. V d

III msc. - Tymoteusz Kowal kl. V c

wyróżnienie - Zofia Skowera kl. V d

Uczniowie klas VI "Łapali słowa" i układali z nimi opowiadania. Najciekawsze prace:

I msc. - Oliwia Dudek kl. VI c

II msc. - Karolina Olasek kl. VI b

III msc. - Małgorzata Paluch kl. VI b

wyróżnienie - Jan Cieślik kl. VI a.

W konkursie frazeologicznym dla kl. VII "W krainie ukrytych znaczeń" nagrodzono 3 uczniów z kl. 7 b: Agatę Lachowską, Karinę Kowalczyk i Wojciecha Widyńskiego.

Klasy VIII mogły wykazać się znajomością lektur obowiązkowych, rozpoznając "Czyje to słowa?" na podstawie podanych fragmentów utworów. Poprawnych odpowiedzi udzieliły uczennice kl. 8 a: Paula Janik, Łucja Piłat i Julia Szumna.

Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki wręczone przez wicedyrektor Małgorzatę Plesz, a wszyscy uczestnicy konkursów i plebiscytu - dodatnie punkty z zachowania.

Dziękujemy nauczycielom języka polskiego za włączenie się w realizację projektu oraz Radzie Rodziców za ufundowanie wartościowych nagród. Organizatorki: Anna Niewiadomska, Bożena Wiech, M. Fendrykowska.