Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza

Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci – wskazówki dla dzieci

Internet jest bardzo potrzebny – pozwala poznawać świat, rozwijać się, komunikować i nawiązywać relacje. Internet dostarcza nam również rozrywki i ułatwia dotarcie do różnych informacji.

Niestety jest też pełen zagrożeń – cyberprzestępstwa, hejt, przemoc, naruszenie prywatności, manipulacja oraz uzależnienie od sieci.

Jak się przed tym bronić, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Bezpieczeństwo w internecie. Wskazówki dla młodego człowieka!

Korzystania z internetu trzeba się nauczyć. Jeden błąd może spowodować poważne problemy. Zdobytą wiedzę należy pogłębiać i aktualizować na bieżąco. O pomoc warto poprosić rodziców, nauczycieli lub inne dorosłe bliskie osoby, które będą w stanie wytłumaczyć niektóre niezrozumiałe zjawiska i ich skutki.

Cyberprzemoc a zasady bezpieczeństwa w sieci

Cyberprzemoc może mieć różne formy i nasilenie, lecz zawsze jest formą przemocy i agresji. Jeśli masz własne profile w mediach społecznościowych, na platformach do gier lub w innych serwisach online, musisz być ostrożny. Ktoś może np.:

  • przerobić Twoje zdjęcia i filmy w sposób ośmieszający i opublikować je,
  • rozprowadzać fałszywe i krzywdzące informacje na Twój temat,
  • komentować Twoje wpisy w sposób złośliwy, obrażać Cię,
  • zdradzić Twoje sekrety i prywatne informacje,
  • włamać się na Twoje konta i podszyć się pod Ciebie.

Jeśli doświadczysz agresji lub nienawiści w sieci, zawsze zgłoś to rodzicom lub nauczycielom albo skorzystaj z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Cyberoszuści a zasady bezpieczeństwa w sieci

Zawsze pamiętaj, że osoba, z którą rozmawiasz w sieci, może być kimś zupełnie innym, niż myślisz. Informacje, które jej udostępnisz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Nawet pisząc z kimś, kogo w rzeczywistości znasz, musisz uważać – jeśli ktoś się podszywa pod tę osobę, może wyłudzić od Ciebie wrażliwe informacje lub przesłać materiały, za pomocą których wprowadzi wirusa na twoje urządzenie.

Podwójną uwagę zachowaj w kontaktach z nieznajomymi – np. na forach czy w grupach. Nie możesz wykluczyć, że rozmawiasz z cyberprzestępcą lub osobą, która chce Cię skrzywdzić, wykorzystać do własnych celów, ośmieszyć albo namówić do złego zachowania.  

Zawsze ustalaj bezpieczne nicki i silne hasła, które będziesz co jakiś czas zmieniać. Nie akceptuj zaproszeń od nieznajomych, nie odczytuj podejrzanych wiadomości i nie otwieraj załączników, jakie się w nich znajdują. Jeśli poznajesz nową osobę w sieci, bądź ostrożny – nie podawaj swoich danych i nie wysyłaj zdjęć. Opowiedz o niej bliskim!

Szkodliwe strony i treści a zasady bezpieczeństwa w sieci

W internecie publikować może każdy. Każdy może przedstawić kłamstwo jako prawdziwą informację. Nie możesz wierzyć wszystkiemu, co przeczytasz lub zobaczysz w sieci. Korzystaj tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych serwisów, a jeśli czegoś nie jesteś pewien, sprawdź to lub poproś bliskich o pomoc.

W internecie możesz natknąć się na treści, które są niebezpieczne i negatywne w odbiorze – pornograficzne, pokazujące przemoc, nawołujące do dyskryminacji, obrażające innych ludzi, zachęcające do niewłaściwego zachowania. Samo ich oglądanie jest nieprzyjemne i prowadzi do złych emocji – lepiej je pominąć!

Naruszenia prywatności a dzieci i młodzież w sieci

Na pewno wiesz, że wszystko, co umieścisz w internecie, już w nim zostanie. Dlatego zawsze przed wrzuceniem zdjęcia czy filmu, przed napisaniem komentarza, przed wysłaniem wiadomości, przed podaniem danych zastanów się czy powinieneś to zrobić. Czy to może obrócić się przeciwko Tobie lub innym? Czy masz zgodę osoby, która jest na zdjęciu lub filmie?

Co za dużo, to niezdrowo. Uzależnienie od sieci!

Nie ma nic złego w korzystaniu z internetu, jeśli jest się świadomym jego zagrożeń i podchodzi się do niego z ostrożnością i nieufnością. Mimo to trzeba też pamiętać, że internet może uzależnić i stać się nałogiem! Nie korzystaj z internetu całymi dniami, zadbaj o czas na inne aktywności – spotkania ze znajomymi, jazdę na rowerze, grę w piłkę, rysowanie, czytanie książek, śpiewanie czy cokolwiek innego zechcesz.

Czym grozi uzależnienie od internetu?

Przestaniesz z niego „wychodzić” – będziesz żyć tylko online i czuć się coraz bardziej samotny. Stracisz przyjaciół i zaufanie rodziny, przestaniesz realizować swoje pasje. A jeśli już będziesz zmuszony do wylogowania się, staniesz się smutny i zły – nikt nie chce tak żyć!

Spędzanie czasu online szkodzi też organizmowi – cierpią zwłaszcza oczy i kręgosłup. Musisz zadbać o przerwy i codzienny ruch. To może być nawet spacer!

Informacje zaczerpnięte z artykułu Bezpieczeństwo dziecka w sieci – wskazówki dla rodziców i dzieci.

Opracowała pedagog Teresa Zarzeczna