Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza

Event naukowy z profesorem Janem Miodkiem

We wtorek 26 marca, w ramach innowacji pedagogicznej Piątka dla miasta, odbył się event naukowy Naukowcy dla kraśnickiej piątki, którego gościem był wybitny popularyzator mowy ojczystej, profesor Jan Miodek. Naukowiec jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie językoznawstwa, autorem 20 książek i niezliczonych artykułów o języku polskim, jego zawiłościach i przemianach, etymologii i kulturze. Postać znana Polakom głównie za sprawą programów telewizyjnych, w których ze swadą i humorem, poważnie i na wesoło, posługując się barwnymi anegdotami i licznymi przykładami opowiada o polszczyźnie, radzi jak dbać o jej piękno. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Jan Miodek, oprócz laurów o charakterze naukowym, jest wielokrotnym laureatem telewizyjnych Wiktorów (1988, 1991,1998) oraz Superwiktora za całokształt twórczości w 1998 r. Znalazł się także na czwartej pozycji w plebiscycie na najwybitniejszą postać telewizyjną XX wieku.

Spotkanie on-line adresowane było do uczniów klas IV-VIII naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak, kierowniczka Archiwum Państwowego w Kraśniku Aneta Kowalczyk, kierowniczka MBP Filia nr 1 Edyta Wnuczek, z ramienia Burmistrza Miasta Kraśnik Karol Rychlewski, dyrektor CKiP w Kraśniku Grzegorz Marcinkowski, redaktor naczelny Regionalisty Grzegorz Jankowski. Nad całością czuwała dyrektorka szkoły Grażyna Hołota i wicedyrektorka Małgorzata Plesz. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, co miało wyraz w dużej liczbie pytań przygotowanych przez uczniów do prelegenta. Były to między innymi pytania:

  • Skąd pochodzi nazwa Kraśnik?
  • Czy poprawna jest forma pani ministra?
  • Dlaczego wyraz gżegżółka piszemy przez „ż” a nie przez „rz”?
  • Skąd wywodzi się imię Wojciech?
  • Jaki jest pana najbardziej i najmniej lubiany wyraz w języku polskim?
  • Kim pan chciał zostać będąc dzieckiem?
  • Czy chciałby pan coś zmienić w języku polskim?
  • Dlaczego w języku polskim pisze się wyrazy z „ó” i „u”?
  • Co pan najbardziej lubi w swojej pracy?

Profesor wyczerpująco odpowiadał na każde pytanie, urozmaicał wypowiedzi licznymi anegdotami i praktycznymi przykładami prawidłowego posługiwania się językiem polskim. Znamy już najpiękniejsze słowo mistrza mowy polskiej, to wrocławskie słowo dzistnąć, oznaczające rzucenie lub spadnięcie czegoś z rumorem.

Wykład o zmianach w języku polskim pozwolił uczniom i gościom popatrzeć krytycznie na codzienny język, a także zweryfikować niektóre niejasności i wątpliwości.

Event naukowy z profesorem Janem Miodkiem był bardzo kształcący, ale przede wszystkim było to niecodzienne przeżycie, bo tak wybitnych osobowości jest niewiele w świecie nauki i kultury, a możliwość obcowania z nimi uskrzydla. Entuzjazm pana profesora i widoczna radość z możliwości spotkania z młodymi ludźmi oraz krzewienia kultury i świadomości językowej są imponujące.

Panie profesorze DZIĘKUJEMY!

Na zakończenie spotkania pan profesor obejrzał wszystkie prace wykonane przez uczniów biorących udział w innowacyjnych konkursach, był nimi zachwycony i gratulował talentu.

Organizatorkami wydarzenia były Dorota Anders-Duda i Elżbieta Rudzińska. Nad jego przebiegiem od strony technicznej czuwał nauczyciel informatyki, Waldemar Wieczorek.