Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza

Co sprawia, że dzieci czują się nieszczęśliwe?

Co sprawia, że dzieci czują się nieszczęśliwe?

  1. Pośpiech i brak czasu

     Współczesny dorosły człowiek żyje w wielkim pośpiechu, często jest zmęczony i zdenerwowany. Taka sytuacja sprawia, że kontakty z innymi ludźmi stają się powierzchowne. Spłyceniu ulegają również relacje wewnątrzrodzinne. Rodziny nie mają czasu na wspólne przeżywanie tego, co najważniejsze. Niestety najbardziej obarczone brakiem czasu są rodziny z małymi i dorastającymi dziećmi, które paradoksalnie potrzebują najwięcej czasu dla siebie.

  1. Brak uwagi i powierzchowność w relacjach wewnątrzrodzinnych.

        Z brakiem czasu nierozerwalnie łączy się niedostatek uwagi, który przejawia się pozornością kontaktów z osobami najbliższymi. Dla wielu współczesnych rodzin charakterystyczna jest niecierpliwość w interakcjach z dziećmi. Brakuje refleksji nad innymi ludźmi a zwłaszcza dziećmi, nad ich problemami i sprawami dla nich ważnymi. Czas rodziny zdecydowanie częściej koncentruje się na przekazach medialnych. Dziecko, od małego, wychowuje się z włączonym telewizorem, który wypełnia wolny czasu i kształtuje osobowość młodego człowieka.

Zamiast zainteresowania najbliższych, dziecko otrzymuje substytut ich obecności w postaci migającego obrazu i zmieniających się na ekranie postaci. Brak uwagi dorosłych sprawia, że dziecko nie uczy się troski o drugiego człowieka i jego sprawy. Nie potrafi też spędzać czasu z bliskimi.

  1. Nadmiar bodźców.

       Żyjemy w rzeczywistości, która atakuje nas ogromną ilością różnych bodźców. Ich wpływowi poddane jest również dziecko, pozostawione bez kontroli przed ekranem telewizora czy komputera. Obrazy, dźwięk, nadmiar informacji niekorzystnie wpływają na młody system nerwowy i dziecko, niczym gąbka, chłonie to, co na nie oddziałuje.

  1. Nieuporządkowana codzienność

         Sytuacja codziennego pośpiechu sprawia, że w życiu rodziny brakuje celowo zaplanowanej rzeczywistości. Brak rytmu wyznaczanego przez wspólne posiłki, zaplanowane weekendy czy dobrze zorganizowane święta lub wyjazdy i wycieczki powoduje chaos. Z perspektywy dziecka taka rzeczywistość rodzinna jest trudna do ogarnięcia i przewidzenia. Nie wiadomo, co i kiedy się wydarzy. Dzieci, często twierdzą, że nawet nie wiedzą, kto w danym dniu odbierze je ze szkoły i gdzie spędzą popołudnie.  

Dzieciom, w tym chaosie, przede wszystkim brakuje uwagi rodziców, która byłaby skoncentrowana na nich oraz sprawach i problemach dla nich istotnych.

  1. Wygórowane aspiracje

        Nadmierne oczekiwania rodziców wobec dzieci, prowadzą do wypełnienia im czasu wolnego dodatkowymi zajęciami i jednocześnie zwalniają rodziców z obowiązku „bycia z dzieckiem”. Często nadmierna ilość zajęć pozaszkolnych sprawia, że dziecko jest przeciążone, zmęczone i drażliwe a jego wysiłek, włożony w wykonanie zadania, jest nieproporcjonalny do oczekiwanych przez rodziców efektów.

            Drodzy Rodzice pamiętajcie o tym, że im więcej czasu poświęcicie własnemu dziecku, tym lepsze będą efekty wychowawcze.

                                                                                                                                                 Opracowała: pedagog Teresa Zarzeczna