Wizyta w kraśnickim Centrum Kultury i Promocji

We wtorek 9 kwietnia, uczniowie klas 4b,7a,7b,7c udali się do Centrum Kultury i Promocji, aby poznać historię powstania tętniącego życiem ośrodka kultury. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach innowacji pedagogicznej Piątka dla miasta. Przewodnikiem był dyrektor CKiP Grzegorz Marcinkowski, który najpierw zaprowadził uczniów w miejsce niedostępne a jednocześnie najważniejsze, serce kina Metalowiec, jakim jest pomieszczenie /operatorka/, z którego odbywają się projekcje filmów. Z zagadnieniami projektorów multimedialnych, taśm filmowych, dźwięku, obrazu zaznajomił uczniów kinooperator Waldemar Jarosz. Uczestnicy mogli obejrzeć z bliska stare taśmy filmowe. Kolejnym punktem była projekcja czterech filmów archiwalnych Kraśnik znany i nieznany z roku 1954 ,1964 i przełomu lat 60/70. Uczniowie mogli rozpoznawać znajome miejsca i ulice. O filmach pięknie opowiadał redaktor naczelny Regionalisty, Grzegorz Jankowski. Na zakończenie dyrektor CKiP przedstawił bardzo ciekawą historię powstania Zakładowego Domu Kultury, posiłkując się fotografiami z kronik z lat 50. Uczniowie mogli zobaczyć plany architektoniczne Domu Rozrywki z 1937 roku. Grzegorz Marcinkowski nawiązał również do współczesnych wydarzeń w CKiP oraz planów na przyszłość.

Był to kolejny, ciekawy punkt innowacji, który tym razem poszerzył zasób wiedzy uczniów na temat największego centrum kultury w mieście. Bardzo dziękujemy za spotkanie, szczególnie za pokazanie niedostępnych miejsc, czujemy się wyróżnieni. Dziękujemy za pokazanie archiwalnej kroniki Kraśnika, a przede wszystkim za wspaniałe opowieści. Na pochwałę zasługują również nasi uczniowie, którzy zachowali się wzorowo. Jesteśmy z Was dumni.

Organizatorzy: Dorota Anders-Duda, Elżbieta Rudzińska