XXIII Powiatowy Konkurs Krajoznawczy Czy znasz swój region?

18 kwietnia odbył się w naszej szkole XXIII Powiatowy Konkurs Krajoznawczy Czy znasz swój region? Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor szkoły Grażyna Hołota, witając gości, nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu kraśnickiego. Swoją obecnością zaszczycili nas: z ramienia burmistrza Krzysztof Babisz, z ramienia starosty Jacek Dubiel, kierowniczka Archiwum Państwowego Oddział w Kraśniku Aneta Kowalczyk, dyrektor CKiP Grzegorz Marcinkowski, redaktor naczelny czasopisma Regionalista, dziennikarz Kraśnik24 Grzegorz Jankowski. K. Babisz i J. Dubiel zabrali głos mówiąc o tym, jak ważna jest znajomość małej Ojczyzny, miejsca, gdzie mieszkamy i skąd się wywodzimy. Pani Anna Wnuk-Bednarczyk pięknie opowiedziała o patronach roku 2024 i podkreśliła ich związki z powiatem kraśnickim. Przyjemnie było gościć absolwenta naszej szkoły Jakuba Chmielewskiego, kilkukrotnego uczestnika konkursu, który zachęcał młodzież do poznawania miejsca, w którym mieszkamy, co propagują konkurs i sejmik krajoznawczy. Mottem konkursu jest fragment utworu Aleksandra Janowskiego Nasza Ojczyzna, który został wprowadzony przez inicjatorkę konkursu, panią Irenę Kałwę. Bardzo ładnie zadeklamowała go Laura Zdybel, uczennica klasy 7b.

Wstyd to wielki nie znać swej ojczystej Ziemi

Piękna jest Polska w zimowej bieli, w jasno-zieloną

Kwiecista wiosnę, w złociste lato i owocną jesień.

Piękna jest Polska w górach i równinach, w lasach, polach, łąkach;

Piękna jest na lądzie i w wodzie; piękna w miastach i wsiach.

Ziemia to karty księgi; czytaj ją oglądaj jej obrazy…

Goście i uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać prace wykonane przez uczniów naszej szkoły, biorących udział w konkursach Piątka dla miasta w ramach obchodów 70-lecia Dzielnicy Fabrycznej. Oliwia Zapalska z 7b, laureatka konkursu na prezentację multimedialną Spacerkiem po Fabrycznym, zaprezentowała swoją pracę. Uroczystość wzbogaciła Milena Cielma z klasy 7a, która zaprezentowała utwór Śpiewam i tańczę, przy pomocy technicznej Róży Przywary z klasy 7a. W rolę konferansjerów wcielili się Maja Pietroń i Wojciech Widyński z klasy 7b.

Po części wstępnej uczniowie przeszli do sal, gdzie wykazali się wiedzą, rozwiązując test. W tym roku w konkursie wzięło udział 9 uczniów z 3 szkół średnich i 50 uczniów z 12 szkół podstawowych. Następnym etapem będzie wyjazd terenowy – XVIII Powiatowy Sejmik Krajoznawczy, którego zakończenie odbędzie się w ZS nr 3 w Kraśniku.

Konkurs zorganizowały nauczycielki: Elżbieta Rudzińska, Dorota Anders-Duda, we współpracy z Barbarą Flis i Haliną Trukan.