Pilotaż programowania - Atrakcyjna oferta zajęć dla uczniów klas IV PSP 5 Kraśnik

Miło nam ogłosić, że nasza szkoła przystąpiła do pilotażu z programowania, ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Autorkami i realizatorkami innowacji są nauczycielki zajęć komputerowych: Barbara Łukasiewicz i Marlena Kulik. Innowacja będzie prowadzona w ramach obowiązkowych zajęć komputerowych w klasach 4. Na zajęciach komputerowych z elementami programowania dzieci nauczą się nie tylko korzystania z edytora tekstu, edytora grafiki i arkusza kalkulacyjnego, ale przede wszystkim poznają elementy programowania w środowiskach Scratch, Logomocja,  Baltie oraz programowania w języku Blockly. Zgodnie z wytycznymi MEN program zajęć uwzględnia treści proponowane w nowej podstawie programowej do zajęć komputerowych dla II etapu edukacyjnego. Dlaczego przystąpiliśmy do pilotażu z programowania? Uważamy, że nauka programowania uczy dzieci logicznego myślenia, pomaga zrozumieć, jak funkcjonuje świat wokół nich, umożliwia wprowadzenie pomysłów w życie i daje nieograniczone pole do zabawy. Nauka programowania przyda się każdemu dziecku. Poza językiem ojczystym i angielskim, programowanie to trzeci najważniejszy język, jakiego powinny uczyć się dzieci, aby sprostać wyzwaniom współczesności. Żyjemy bowiem w czasach, kiedy programować mogą i muszą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach na świecie będzie rósł niedobór pracowników z przygotowaniem informatycznym. Umiejętność programowania jest w XXI wieku jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Zatem do dzieła! Nasi czwartoklasiści zaczynają zabawę z programowaniem. Ruszamy 1 września 2016 r. i planujemy uczyć się programowania przez minimum trzy kolejne lata szkolne.

Zdjęcia z realizacji pilotażu programowania dostępne są: