Zdobyliśmy nagrodę Ministra Edukacji Narodowej!

Gdy w czerwcu 2017 r. do szkoły dotarło pismo o treści: „Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zorganizowanie uroczystego podsumowania pierwszego etapu pilotażu we wrześniu 2017 roku. Na uroczystość zostanie zaproszona i wyróżniona jako reprezentant jedna szkoła z każdego województwa. Kryterium wyboru będzie aktywność we wdrażaniu innowacji oraz różnorodność podejmowanych działań udokumentowana poprzez upowszechnianie informacji na stronach szkolnych […]” nikt się nie spodziewał, że szkołą zaproszoną na tę uroczystość, reprezentującą województwo lubelskie, będzie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5.

W szkole jest realizowana innowacja „Zajęcia komputerowe z elementami programowania”, napisana przez Barbarę Łukasiewicz i Marlenę Kulik, nauczycielki matematyki i informatyki. Wszystkie działania podejmowane w ramach innowacji oraz całej akcji wprowadzania programowania do nauczania, były na bieżąco opisywane przez Barbarę Łukasiewicz, na stronie internetowej szkoły, w zakładce "Pilotaż programowania" (http://www.psp5krasnik.szkolnastrona.pl/p,86,pilotaz-programowania).

We wrześniu 2017 r. dyrektor szkoły Barbara Grasińska-Ciereszko otrzymała pismo z Ministerstwa Edukacji Narodowej: „W związku z podsumowaniem programu Ministerstwa Edukacji Narodowej pn.:Pilotaż Progr4mowania - wprowadzającego i sprawdzającego w praktyce szkolnej naukę programowania, Zespół konkursowy w MEN, oceniający projekty związane z pilotażowym wdrożeniem programowania w edukacji, wybrał Szkołę Podstawową nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kraśniku, do odebrania wyróżnienia i nagrody za przeprowadzoną w szkole innowację […]”

Uroczyste podsumowanie I etapu pilotażu odbyło się w Warszawie, 28 września 2017 r. 32 nauczycieli oraz dyrektorów szkół odebrało wyróżnienia i nagrody Ministra Edukacji Narodowej za innowację pedagogiczną, przeprowadzoną w ramach pilotażowego programu MEN Szkoła w Pilotażu Programowania. Chęć udziału w pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej, w oparciu o innowacje pedagogiczne, zgłosiło w ubiegłym roku ponad 1500 szkół z całego kraju, w tym 52 z województwa lubelskiego, w których realizowano 56 innowacji pedagogicznych. Głównym celem Programu MEN było wprowadzenie i sprawdzenie w praktyce szkolnej powszechnej nauki programowania. Wojewódzcy koordynatorzy ds. innowacji w edukacji zarekomendowali ok. 160 szkół (po 10 szkół z każdego województwa). Komisja ekspertów wybrała 16 – po jednej z każdego województwa. 28 września wyróżnienia i nagrody z rąk zastępcy dyrektora Departamentu Programów, Podręczników i Innowacji MEN Rafała Lwa-Starowicza, przyjęły: Marlena Kulik -reprezentująca autorów innowacji i Katarzyna Kudła - reprezentująca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kraśniku. Wyróżnionym nauczycielkom gratulacje złożyła także obecna na uroczystości Lubelska Kurator Oświaty, Teresa Misiuk.Uroczystości wręczenia wyróżnień i nagród dla najlepszych szkół w Polsce towarzyszyła dwudniowa konferencja naukowa dotycząca eTwinningu i programowania.

Społeczność PSP 5 jest niezmiernie dumna, że kraśnicka szkoła, jako jedyna z województwa lubelskiego, została wyróżniona i nagrodzona przez Ministra Edukacji Narodowej.

Napisali o nas na stronach: