Dbamy o bezpieczeństwo w sieci

W październiku nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci". Głównym celem projektu było podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli prowadziła Anna Dras - trenerka z fundacji Nowoczesna Polska, która przyjechała na zaproszenie nauczycielki informatyki Barbary Łukasiewicz. Warsztaty dla nauczycieli i rodziców uczniów klasy 5c odbyły się 25.10.2017 r. Uczniowie klasy 5a i 7c spotkali się 11.10.2017 r., a klasy 5c 25.10.2017 r. Podczas warsztatów uczestnicy zrozumieli, że Internet może być nie tylko źródłem rozrywki, ale można w nim także - podobnie jak w realnym świecie – napotkać zagrożenia celowo tworzone przez ludzi: manipulację, kłamstwo czy niewłaściwe treści. Uczniowie dowiedzieli się też, że potrzebne jest krytyczne i analityczne podejście do treści i aplikacji znalezionych w Internecie, że surfując w sieci warto kierować się wartościami, a dbać o anonimowość, której jednocześnie nie można wykorzystywać do krzywdzenia innych.
Cieszymy się, że nasza szkoła przystąpiła do tego projektu, bowiem wszystkim grupom: uczniom, rodzicom i nauczycielom bardzo przydadzą się wiedza i umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki warsztatom nauczyciele i rodzice stali się bardziej świadomi i wiedzą jak reagować na różne zachowania uczniów w sieci, a uczniowie zapewne lepiej będą chronić swoje dane, wizerunek, kontakty czy prywatność w Internecie.