„W zdrowym ciele – zdrowy duch!”

Klasy piąte naszej szkoły uczestniczą w projekcie prozdrowotnym „W zdrowym ciele – zdrowy duch! ”, który jest kontynuacją programu „Trzymaj formę”, realizowanego w klasie czwartej. Program prowadzony jest przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kraśniku. Celem programu jest kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych dotyczących prawidłowego żywienia i promocja aktywności fizycznej.

Na lekcjach przyrody dzieci uczestniczą w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania, dowiadują się jakie pokarmy spożywać, aby być zdrowym i silnym. Pamiętajmy! Jeśli nasze dziecko przyzwyczai się teraz chrupać surową marchewkę czy paprykę zamiast objadać się słodyczami, będzie to robiło także w przyszłości.

Na godzinach wychowawczych uczniowie poznają również zasady nakrywania do stołu i prawidłowego zachowania się przy nim.

Aktywność fizyczna promowana jest podczas lekcji wychowawczych,wychowania fizycznego, muzyki, przyrody.

Zachęcamy do codziennych,wspólnych ćwiczeń fizycznych całe rodziny. Mogą się one stać okazją do radosnego spotkania wszystkich jej członków. Każdemu z nas, zarówno dorosłym jak i dzieciom, trudno uporać się ze zmęczeniem i często tęsknimy za „rozprostowaniem kości”. Najczęściej tłumaczymy się brakiem czasu na codzienną gimnastykę. Parę minut snu nie przyniesie takiego pożytku, jak kilka minut ćwiczeń. Mówmy sobie codziennie, że trzeba się gimnastykować i róbmy to. Zachęćmy do ćwiczeń nasze „pociechy”, a kiedy przyzwyczaimy się do gimnastyki zacznie nam jej brakować. Współuczestnictwo w aktywności fizycznej dziecka np.: wspólne ćwiczenia, spacery, wycieczki rowerowe czy korzystanie z pływalni poprawią kondycję fizyczną i zwiększą więź emocjonalną z naszym dzieckiem.