Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza

5 maja - Dzień Patrona Naszej Szkoły

Kochani!  5 maja nasza szkoła obchodzi Dzień Patrona. Dla tych, którzy nie wiedzą kto to jest spieszymy z wyjaśnieniem, iż patron to osoba (zwykle nieżyjąca) darzona wielkim szacunkiem, której imię jest nadawane jakiejś instytucji  lub jakiemuś miejscu. Patronem naszej szkoły jest uznany polski powieściopisarz – Henryk Sienkiewicz.

Henryk Sienkiewicz to polski powieściopisarz i publicysta, jeden z najpopularniejszych pisarzy XX wieku. Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, w niezbyt bogatej rodzinie szlacheckiej.

Uczył się w Warszawie, najpierw w gimnazjum, a potem w studiował w Szkole Głównej Warszawskiej – rodzice chcieli, żeby został lekarzem. Ale on marzył o karierze literackiej, chciał zostać pisarzem. Zaczął pracować jako dziennikarz w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Gazecie Polskiej” i w „Niwie”. Podpisywał się w nich pseudonimem LITWOS. W swoim życiu wiele podróżował. Najwięcej wędrówek odbył w wieku 30 – 40 lat. Z podróży wysyłał listy, które były drukowane w gazetach. Odbył podróż do Stanów Zjednoczonych, zwiedził San Francisco, Los Angeles, Anheim. Po powrocie do Europy zatrzymał się w Paryżu. Następnie przebywał na terenie dzisiejszej Ukrainy, w Tarnopolu i we Lwowie. Mieszkał trochę w Krynicy i Szczawnicy, by stamtąd wyruszyć w podróż do Wenecji i Rzymu (Włochy). Widać wyraźnie, jak trudno było Sienkiewiczowi przebywać dłużej w jednym miejscu. Podróże były jego pasją. Dzięki nim poznawał ciekawych ludzi, interesujące miejsca, a to co zobaczył pięknym językiem opisywał w swoich opowiadaniach i powieściach. Książka „W pustyni i w puszczy” powstała po podróżach do Afryki.

Najbardziej znane jego powieści opisują historię naszego kraju: „Ogniem i mieczem”, Pan Wołodyjowski”, „Potop”, Krzyżacy”. Powieścią uznaną na całym świecie było „Quo Vadis” („Dokąd idziesz”).

Twórczość Sienkiewicza została doceniona – w 1905 roku dostał Nagrodę Nobla. Jest to do  dzisiaj najważniejsza światowa nagroda w dziedzinie literatury! Nasz patron był pierwszym Polakiem, który taką nagrodę otrzymał.

Polacy pokochali powieści Sienkiewicza i w dowód uznania podarowali mu malowniczy  dworek w Oblęgorku, w Górach Świętokrzyskich. Obecnie mieści się tu muzeum poświęcone pisarzowi.

Henryk Sienkiewicz zmarł 104 lata temu, w Szwajcarii – 15 listopada 1916 roku. Osiem lat później jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w krypcie św. Jana w Warszawie.

Do dziś Sienkiewicz uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej. Według jednego z krytyków, gdyby za przedmiot opisu wziął nawet zwykłą cegłę, potrafiłby nim zafascynować i porwać czytelnika.

Powieści Sienkiewicza były tak ciekawie napisane, że wiele z nich zostało przeniesionych na ekran – powstały filmy. I tak możemy obejrzeć „Krzyżaków”, „Ogniem i mieczem”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Potop”, „Quo Vadis”, a także „W pustyni i w puszczy” – znany film dla dzieci i młodzieży.

Poniżej krótki film o Naszym patronie zrealizowany przez program ZIARNO.