Czym jest bierne palenie i jakie są jego skutki?

Na dym tytoniowy składa się ok. 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale obejmuje także wszystkie osoby, które przebywają tam, gdzie pali się papierosy (tzw. "palenie bierne").

Co to jest palenie bierne?

Palenie bierne  to inaczej pochłanianie środowiskowego dymu tytoniowego. Polega ono na wdychaniu, przez osoby niepalące, mieszanki dwóch form dymu pochodzącego ze spalania tytoniu:

• głównego strumienia dymu - dymu wydychanego przez palacza,
  • bocznego strumienia dymu - dymu pochodzącego z dopalającej się końcówki papierosa; ten rodzaj dymu charakteryzuje się wyższym stężeniem związków rakotwórczych i jest bardziej toksyczny niż zwykły dym. Dodatkowo dym ten ma mniejsze cząsteczki, niż główny strumień dymu, co sprawia, że łatwiej przedostaje się do płuc i innych komórek naszego ustroju.

Bierne palenie – skutki:

• rozwój chorób onkologicznych np. raka płuc, krtani, gardła i wielu innych,
  • szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne zwiększający ryzyko udaru mózgu i zawału serca u osób niepalących,
  • zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • większe ryzyko śmierci.

Wpływ biernego palenia na dzieci:

• występowanie objawów ze strony układu oddechowego w postaci kaszlu, duszności i kichania,
  • większe ryzyko infekcji dróg oddechowych (np. zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc),
  • wzrost ryzyka pojawienia się infekcji ucha środkowego,
  • zaostrzenie przebiegu astmy (częstsze i cięższe ataki astmy),
  • wystąpienie problemów z uczeniem się i koncentracją,
  • zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń rozwoju mowy,
  • zwiększone ryzyko zaburzeń zachowania.

Sugeruje się, że bierne palenie może również u dzieci zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, w tym chłoniaka, białaczki, raka wątroby, jak również raka mózgu.

Bierne palenie e-papierosa:

Dane naukowe wskazują, że dym pochodzący z e-papierosa ma również niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. A więc bierne palenie e-papierosa w pewnym stopniu będzie wiązało się z występowaniem skutków ubocznych.

Jak uniknąć biernego palenia?

Szkodliwość biernego palenia papierosów można zredukować w następujący sposób:

• nie pozwolić nikomu palić w domu lub jego pobliżu,
  • nie zgadzać się na zapalenie papierosa w samochodzie (nawet przy uchylonym oknie!),
  • wybierać te miejsca do odwiedzenia/przebywania, (m.in. bary, restauracje, wagony w pociągu), w których palenie papierosów jest zabronione,
  • zachowywać większy dystans od osób palących, przebywających w otoczeniu (np. na przystanku autobusowym).

Pamiętajmy, że:

• zarówno palenie bierne jak i czynne stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego,
  • wiąże się ono z wysokimi nakładami finansowymi poniesionymi na leczenie osób chorych z powodu wdychania dymu tytoniowego,
  • w wielu krajach wprowadza się całkowity zakaz palenia w różnych miejscach publicznych, w tym w urzędach, zakładach opieki zdrowotnej, zakładach pracy, szkołach, a nawet na przystankach autobusowych i tramwajowych, jednak obostrzenia te niestety nie zawsze są przestrzegane,
  • paląc papierosy pamiętajmy o tym, że szkodzimy nie tylko sobie, ale przede wszystkim osobom przebywającym w naszym otoczeniu, szczególnie dzieciom.

Opracowała: pedagogTeresa Zarzeczna