Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Wychowanie szczęśliwego dziecka to wychowanie szczęśliwego człowieka. Żeby to się udało należy stworzyć odpowiednie warunki, w których główne miejsce będzie zajmowała miłość, akceptacja, poczucie bezpieczeństwa oraz radość z odkrywania świata. I to wszystko mogą zapewnić tylko dojrzali, mądrzy Rodzice.

Okaż swojemu dziecku, że Go kochasz

Szczęście dziecka musi być zakorzenione w silnym poczuciu bezpieczeństwa i własnej wartości a to można osiągnąć poprzez stałe okazywanie dziecku miłości i otaczanie go wszechstronną opieką. Jeżeli tego dzieciom się nie zapewni  będą się borykać z lękami, brakiem poczucia bezpieczeństwa, brakiem wiary w siebie oraz wszechogarniającą nudą. Żadne dziecko nie będzie szczęśliwe bez poczucia, że jest otoczone bezwarunkową miłością, która będzie fundamentem udanej, szczęśliwej dorosłości.  To, czym obdarzy się dziecko teraz, będzie procentować w przyszłości.

Spędzaj z dzieckiem każdą wolną chwilę

Dziecko szczęśliwe to dziecko otoczone rodziną przez 24 godziny na dobę. Należy rozmawiać ze swoimi dziećmi, dzielić z nimi radości a czasem i smutki, spędzać każdą wolną chwilę. Po prostu z nimi być. Odpowiedzialny Rodzic to taki, który wie gdzie jest jego dziecko, co i z kim robi oraz jest gotowy w każdej chwili poświęcić mu swój czas.

Spraw, aby Twoje dziecko doświadczało świata

Dzieci często zadają pytania, na które Rodzice powinni odpowiadać, wskazując przy okazji to, co najistotniejsze, najciekawsze i co może je czegoś nauczyć. Rodzic to przewodnik, który uważnie obserwuje i kieruje uwagę dziecka na sprawy istotne, ważne dla jego rozwoju. To ktoś, kto umie dodać odwagi, pocieszyć, nagrodzić i zachęcić do poznawania i doświadczania świata.

Częściej i głośniej chwal wysiłki niż osiągnięcia

Zachęcanie dzieci do wysiłku oraz dostrzegania tego, co w nich dobre, prowadzi do wychowania szczęśliwych, twórczych dzieci. Dziecko często zachęcane do działania rozbudza w sobie wewnętrzną motywację. Motywowanie za pomocą nagród typu: cukierki, zabawki czy pieniądze, niszczy motywację wewnętrzną dziecka.

Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju

Każdy człowiek jest wyjątkowy i nie ma na świecie dwóch identycznych osób. Wyjątkowość znajduje wyraz w specyficznych cechach charakteru, wyglądu, osobowości. Nigdy nie należy mówić dziecku, że nie spełnia naszych oczekiwań, że powinno być inne, bo wtedy czuje się ono niekochane. W taki sposób nie wychowamy szczęśliwego, ufającego nam człowieka

Bądź przykładem

Jeżeli rodzice są nieszczęśliwi to nie będą mogli wychować szczęśliwych dzieci. Dzieci nie będą umiały radować się życiem, ponieważ nie cieszą się nim ich rodzice. Miłość małżeńska i rodzicielska gwarantuje dzieciom pełną afirmację życia, natomiast poważne konflikty rodzinne łączą się nierozerwalnie ze stanami smutku, rozpaczy i przygnębienia u dzieci. Rodzice, którzy mają świadomość dawania przykładu, niemal zawsze mają większą cierpliwość, bogatszą mądrość i pełniejsze szczęście. W tym sensie rodzicielstwo można postrzegać jako wspaniałą okazję, by samemu stać się szczęśliwym człowiekiem! Rodzice, którzy kierują swoją energię na wychowanie szczęśliwych dzieci, szybko zauważają zachęcające zjawisko: cała reszta wychowania dokonuje się sama.

Opracowała: pedagog Teresa Zarzeczna