Jestem dojrzałym, mądrym rodzicem - stosuję zasady w wychowaniu dziecka

Jestem dojrzałym, mądrym rodzicem – stosuję zasady w wychowaniu dziecka

1. W razie potrzeby, konsultuję się ze specjalistami w sprawie stanu zdrowia i potrzeb mojego dziecka:

-  reaguję  na wszelkie nieprawidłowości zdrowotne,

- zgłaszam się do lekarza jeżeli zauważam jakieś problemy zdrowotne lub trudności np. problemy z pisaniem,

- pamiętam, że senność, nieśmiałość, lęk, niezdarność lub nadmierna ruchliwość, gadatliwość czy brak skupienia może być przyczyną różnych nieprawidłowości i dlatego zgłaszam się, bez skierowania, do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

2. Nie straszę szkołą:

- nie wygłaszam uwag typu „w szkole nauczą cię porządku”,

- mówię o dobrych stronach szkoły.

3. Pomagam, wspieram ale nie wyręczam:

- nie opowiadam dziecku zadanych czytanek, nie dyktuję rozwiązań zadań, nie wykonuję za nie rysunków.

4. Nie przemęczam dziecka nauką:

- nie wyszukuję wielu zajęć dodatkowych,

- obiektywnie oceniam możliwości i zdolności swojego dziecka.

5. Wyzwalam w dziecku jego aktywność:

- mądrze motywuję dziecko do podejmowania różnej aktywności,

– doceniam osiągnięcia i nawet najmniejsze sukcesy.

6. Towarzyszę dziecku w jego rozwoju:

- nie dyryguję, nie dyktuję, nie narzucam co ma robić,

- towarzyszę mu w rozwoju, wspieram w trudnościach i zmaganiach z nowymi wyzwaniami.

7. Ufam swojemu dziecku:

– w kontaktach ze szkołą trzymam stronę dziecka, ale nie prowadzę wojny z nauczycielem,

– nauczycielowi przekazuję ważne informacje (o chorobie, trudnej sytuacji w domu), nie koloryzuję i nie opowiadam rodzinnych historii.

8. Jestem konsekwentna/y i sprawiedliwa/y w ocenie i egzekwowaniu poleceń:

– nie bagatelizuję  negatywnych zachowań,

– uczę dziecko przestrzegania zasad i wypełniania obowiązków zarówno domowych jak i szkolnych.

9. Akceptuję lęki i obawy dziecka:

– nie mówię dziecku, że jego strach jest głupi i dziecinny, nie nazywam dziecka beksą.

10. Okazuję dziecku miłość:

– bez względu na sytuację zawsze okazuję swojemu dziecku miłość i wsparcie.

Opracowała pedagog Teresa Zarzeczna